Bazalt Küp Taş

Bazalt Küp Taş

Bazalt Küptaş Nedir?

Volkanik kaya kütlelerinden biri olan bazalt, volkanik faliyetler sonucunda oluşan kaya parçalarından Gabro adı verilen bir taş gurubunun değerli bir taşıdır. Yanardağ lav püskürmelerinden oluşur. Bazalt Taşları siyah renktedir. Bazalt taşları parçalanarak küp haline getirilmesi ile bazalt küp taş olarak kullanılır.  Küp taşının içerisinde demir, sülfat, magnezyum ve olivin bulunur. Tüm bu maddeler de taşın dayanıklılığını artırmaktadır.

Doğu Anadolu’da ve Ülkemizin bir çok yerinde fazlaca bulunan bu taş en fazla dekoratif amaçlarla kullanılır. İstenildiği boyutta kesilip şekillendirile bildiği için de dekorasyon işlerinde ortaya şahane görüntüler çıkmasını sağlar. Bazalt küp taşları dekorasyon haricinde de onlarca farklı alanda kullanılan bir doğal taş çeşididir.

Bu taşlar özellikle duvarların ve yerlerin döşenmesinde sıklıkla başvurulan Bazalt küp taşlardır. Bu isimle anılmasının asıl nedeni de geometrik şeklinin bir küpü andırması sebebiyledir. Taşın normalde bazalt kayaçların’dan herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Türkiye bazalt madeni rezervi ve bazalt ürünü olan küp taş rezervi bakımından dünyada önde gelen ülkelerindendir. Dünyadaki  bir çok ülkelere bazalt ve bazalt  küp taş ihracatında birinci sıradadır. Dünyadaki bir çok ülkede bazalt  kalitesi bakımından Türkiye’yi tercih etmektedir. 

Bazalt Küp Taş Kullanım Alanları

Genelde inşaat amacıyla kullanılan bu taşlar yolların zeminlerine döşenen taşlara desen yapılmasında, beton binalarda, asfalt malzemelerle yapılan kaplamalarda kullanılır.

Bazalt Küp Taş Neden Tercih Edilir

Her şekilde doğanın koşullarına karşı dayanıklı, ince taneli, yoğun yapılı ve ağırlıklara karşı oldukça dayanıklı bir taştır. Bazalt taşı, aşınması oldukça güçtür. Yüksek basınçlara dayanıklı olduğundan ince işçilik içinde oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

Kullanılan bazal küptaş çeşitleri ve ölçüleri 1 ton malzeme kullanılarak uygulanabilinen m² ölçüleri;

Bazalt Küp Çeşitleri M² /TON
4x6x6 Cm Bazalt Küp Taşı 9,0 m²
6x 8x8 Cm Bazalt Küp Taşı 7,0 m²
8x10x10 Cm  Bazalt Küp Taşı 5,0 m²
15x17x17 Cm  Bazalt Küp Taşı 2,5 m²
10 x10x20 Cm  Bazalt Küp Taşı 2,8 m²

Bazalt Küp Taş Görselleri

Sık Sorulan Sorular

 • Küp Taşların başka bir adı var mıdır?

  Küp Taş olarak bildiğimiz taşlar yüz yıllardır çeşitli alanlarda  uygulanmaktadır. Halk dilinde bilinen ve daha çok kullanılan adı arnavut kaldırımı olarakta geçmektedir.

 • Bazalt küp taş haline nasıl gelir?

  Madenlerden blok olarak çıkan bazalt taşı daha sonradan fabrikalarda 4x6x6 - 6x8x8 - 8x10x10 cm veya istenilen ölçülere  sulu kesim veya doğal kırma yöntemi ile küp taş haline getirilir.

 • Bazalt nedir?

  Volkanik bir kaya kütlesi olması yanı sıra, sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Magma atıklarının soğuması sonrası meydana gelmektedir. Genellikle volkanik arazilerde veya yakın çevrelerinde bu taş türü sıklıkla görülmektedir.

 • Bazalt küp taş nedir?

  Bazalt Küp Taş: Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan kayalardan biri de bazalt'dır. Gabro adı verilen bir taş grubunun üyesi olan bu taş oldukça değerlidir. Yanardağlardan lav püskürmelerin sonucunda oluşan bu taşlar bazalt taşlarının bir çeşididir.

Bazalt Küp Taş Makaleleri

Benzer Ürünler

Whatsapp Destek Hattı
WHATSAPP
Telefon
TELEFON