Bazalt Plak Taş

Bazalt Plak Taş

Bazalt Plak Taşı Nedir?

Bazalt plak taşları, genellikle volkanik kaya kütlelerinden biri olan ve volkanik faaliyetler sonucunda oluşan kaya parçalarından Gabro adı verilen bir taş gurubunun değerli bir taşıdır. Yanardağ lav püskürmelerinden oluşur. Bazalt Taşları siyah renktedir. Bazalt taşları kesilerek plak haline getirilesi ile bazalt plak taş olarak kullanılır. Bazalt Plak taşının içerisinde demir, sülfat, magnezyum ve olivin bulunur. Tüm bu maddeler de taşın dayanıklılığını artırmaktadır

Doğu Anadolu’da ve Ülkemizin bir çok yerinde fazlaca bulunan bu taş en fazla dekoratif amaçlarla kullanılır. İstenildiği boyutta kesilip şekillendirile bildiği için de dekorasyon işlerinde ortaya şahane görüntüler çıkmasını sağlar. Bazalt plak taşları dekorasyon haricinde de onlarca farklı alanda kullanılan bir doğal taşçeşididir.

Bu taşlar özellikle duvarların ve yerlerin döşenmesinde sıklıkla başvurulan Bazalt plak taşlardır. Taşın normalde bazalt kayaçlarından herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Türkiye bazalt madeni rezervi ve bazalt ürünü olan Plak taş rezervi bakımından dünyada önde gelen ülkelerindendir. Dünyadaki  bir çok ülkelere bazalt plak taş ihracatında birinci sıradadır. Dünyadaki bir çok ülkede bazalt kalitesi bakımından Türkiye’yi tercih etmektedir. 

Bazalt Plak Taş Kullanım Alanları

Genelde inşaat amacıyla kullanılan bu taşlar yolların zeminlerine döşenen taşlara desen yapılmasında, beton binalarda, bahçe duvarlarında , dekoratif uygulamalarda, köprülerde, demir yollarında asfalt malzemelerle yapılan kaplamalarda kullanılır.

Bazalt Küp Taş Neden Tercih Edilir

Her şekilde doğanın koşullarına karşı dayanıklı, ince taneli, yoğun yapılı ve ağırlıklara karşı oldukça dayanıklı bir taştır. Bazalt taşı, aşınması oldukça güçtür. Yüksek basınçlara dayanıklı olduğundan ince işçilik içinde oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

Kullanılan Plaktaş Çeşitleri ve  Ölçüleri

Standart Bazalt Plak Taşları Standart Bazalt Plak Taşları
3 x 30 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş 4 x 30 x Serbest Boy BazaltPlak Taş
2 x 40 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş 3 x 40 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş
4 x 40 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş 2 x 50 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş
3 x 50 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş 4 x 50 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş
2 x 60 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş 3 x 60 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş
4 x 60 x Serbest Boy Bazalt Plak Taş 2 x 30 x60 cm BazaltPlak Taş
3 x 30 x60 cm Bazalt Plak Taş 4 x 30 x60 cm Granit Plak Taş
3 x 40 x40 cm Bazalt Plak Taş 4 x 60 x60 cm Granit Plak Taş

Bazalt Plak taşlarımız  isteğinize istenilen ölçüde ve  cilalı, ham, mucartalı, fırçalı, kumlu ve honlu özellikleri olarak paletlenip siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Özel ebatlı kesimlerimiz, ihracat kalite fiyatı üzerinden satışa sunulduğundan lütfen fiyatlar için bizimle irtibat kurun.

Bazalt Plak Taş Görselleri

Sık Sorulan Sorular

 • Bazalt plak taşlar yüzeyi kaygan mıdır?

  Bazalt plak taşları kaygandır. Ama yağmurlu havalarda insanlar yürüyüş yaparken veya üzerine basarken kaymaması işin isteğe göre fabrikalarda fırçalı üretim yapılabilir.

 • Bazalt Plak Taşların Nerelerde Kullanılır?

  Bazalt plak taş kaplamaları; Yapılanlarının hepsinde kullanılabilir. Yürüyüş yolları, Kaldırımlar, Bina Cepheleri,  Bahçe ve Peyzaj Düzenlemeleri v.b. alanlar

   

 • Granit ve bazalt plak taşların araları ne ile doldurulur?

  Granit ve bazalt plak taşlar uygulama amacına göre uygulandıktan sonra altındaki yapıştırıcı kurumaya bırakılır. Aradan biraz zaman geçtikten sonra birleşi yerlerinde kalan boşluklar derzle doldurulabilir.

Bazalt Plak Taş Makaleleri

Benzer Ürünler

Whatsapp Destek Hattı
WHATSAPP
Telefon
TELEFON