Granit Küp Taş

Granit Küp Taş

Granit Küp Taş Nedir?

Ülkemiz yeraltı zenginlikleri ile öne çıkan ülkeler arasında yer alır. Özellikle de farklı taş ve kayaç türleri ülkemizde yaygın bir şekilde bulunur. Özellikle de granit kaynakları açısından önemli imkanlar sunan ülkemizde granitle ilgili pek çok farklı çalışma söz konusudur. Taş döşemeler için sıklıkla tercih edilen granitler taşıdığı özellikler nedeniyle oldukça dikkat çekicidir. Granitin en önemli kullanım şekillerinden birisi granit küp taş kullanımıdır. Granit küp taşlar özellikle de çevre bilincinin gelişmesi nedeniyle pek çok alanda kullanılıyor.

İç ve dış mekan kaplamalarında, çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılıyor. Kullanıcılarına pek çok yarar sağlamasının yanında ürün çeşitliliği anlamında da farklı alternatifler söz konusu olabilir. Bu nedenle de kişisel ihtiyaç ve istekler doğrultusunda farklı ürünlerden yararlanabilirsiniz. Farklı kullanım alanlarında bu taşlara yer verilse de özellikle yollarda, kaldırımlarda, otoparklarda ve parklarda bu taşlara rastlamak mümkündür.

Granit Küp Taş Neden Tercih Edilmelidir?

Granit kayaç özelliği temel olarak dayanıklı özellikler sunmasıdır. Ülkemizde zengin granit rezervi bulunduğundan dolayı da pek çok alanda granite yer verilir. Granit küp taş ise granitin kullanıma hazır hale getirilmiş formlarından biridir. Dayanıklı ve güçlü zemin özellikleri sunan bu ürün özellikle de olumsuz hava koşullarına karşı alanlarda iyi bir koruma sağlar. Bu nedenle de aşınma riskinin yüksek olduğu pek çok alanda kullanımı yaygındır. Granit küp taşlar farklı özelliklerde profesyonel bir ekip ve modern teknolojinin kullanıldığı fabrikalarda üretilir.

Granitin genellikle benekli bir görünümü vardır. Ancak granit taşının bünyesinde oldukça farklı mineraller farklı oranlar dahilinde yer aldığından farklı görünümlerle karşılaşmak mümkündür. Özellikle de renk anlamında gri ve kırmızı tonlarına doğru giden granit küp taşlar ile karşılaşmak mümkündür. Granitin içeriğinde yer alan kuvars, feldispat ve mika mineralleri taşın farklı özellikler kazanmasında etkili olmuştur. Granit küp taşlar farklı boyut ve özelliklerde özel olarak üretilerek kullanıma sunulmaktadır. Bu sayede pek çok alanda ve zeminde dayanıklı özellikler sunulduğu tasarım detayları da dikkat çekici olur.

Granit Küp Taşın Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok alanda granit küp taş örneklerine rastlamak mümkündür. Özellikleri ile de en çok tercih edilen ürünlerin başına yer alır. Sert yapısı ve kristal özellikleri nedeniyle geçmişten günümüze kadar pek çok yapıda güvenle kullanılmıştır. Pek çok yapının sağlam olması için tercih edilen bu taşlar özellikle de zeminlerin yapımında tercih edilir. Dayanıklı ve güçlü yapısı dışında modern tasarım özelliklerine uygun olacak şekilde iyi bir görünüm oluşturulması için de kullanılabilir. Granit küp taşların içeriğinde yer alan mineraller sayesinde yüksek aşınma değerleri oluşmuştur. Özellikle taşın içerisinde yer alan kuvars maddesinden dolayı sert bir özellik sunar ve çizilmelere karşı korur. Ayrıca leke tutmayan yapısıyla da dikkat çekicidir.

Yapıldığında uzun yıllar boyunca kullanılabilecek olan granit küp taş fiyatları ile de dikkat çekicidir. Pek çok yapı malzemesine göre daha uygun ve sağlam alanlar oluşturulabilir. Bu taşlar yapılarda kullanıldığı zaman diş etkenlere karşı koruma görevi üstlenir. Yapı içi iklimi muhafaza eder ve hava koşullarına karşı iyi bir şekilde direnç gösterir. Bu taşların bakım gibi bir ihtiyaçlarının olmaması, kolay şekil alabilmesi, farklı renk seçenekleri ve uzun süre parlak kalabilmesi nedeniyle de dekoratif bir ürün olarak da tercih edilir. Ayrıca granit küp taşların su emme özellikleri düşüktür ve kimyasallara kaşı daha dirençli özellikler sunar.

Granit Küp Taş Hangi Alanlarda Kullanılır?

Zeminlerde ve yapılarda tercih edilen granit küp taş nedir? Granit küp taşlar, granit taşının doğal mineralleri ve temel yapısal özellikleri nedeniyle tercih edilir. Granit küp taşların özellikleri ve tasarım detayları nedeniyle kullanım alanı oldukça geniştir. Granit küp taşlar yollarda ve kaldırımlarda kullanılmasının yanı sıra kaplama malzemesi olarak da tercih edilir. Özellikle de plaka ve karolarda sıklıkla bu taşlardan yararlanılır

Çevre düzenlemesinde sıklıkla kullanılan bu taşlar özellikle de parklarda sıklıkla karşımıza çıkar. Farklı renklerde ve desenlerde tasarlanan küp taşlar iyi bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca yapılan bu işlemler uzun yıllar boyunca yenileme ve bakım gerektirmez. Ayrıca granit küp taş farklı zeminlerde kullanıldığı gibi havuzlarda, yapıların iç ve dış duvarlarında ya da mutfağın bazı bölümlerinde tercih edilebilir.

Granit Küp Taş Fiyatları

Granit küp taş farklı ölçeklerde ve özelliklerde üretilir. Bu nedenle de fiyatları da değişkenlik gösterir. Genel anlamda 4x6x6, 6x8x8, 8x10x10, 9x11x11, 14x16x16, 15x17x17 gibi farklı boyutlar içerisinde üretilir. Bu boyutlar nedeniyle fiyatlar da değişir. Fiyat üzerinde etkili olan diğer özelliklerden birisi de farklı renk özellikleridir. Özellikle tasarımda kullanılacak olan granit küp taşlar için farklı renk seçenekleri gerekli olur. Bu durumda ise renk tercihleriniz olması durumunda fiyatlar bu duruma göre belirlenir. Çünkü bazı firmalar tasarımları için sadece gri, kırmızı ya da yeşil gibi renkler isteyebiliyor. Bu durumda granit küp taş fiyatları farklı hale gelir.

Granit Küp Taş Ölçüleri

Boyut Ton Başına Uygulanabilen m2 Ölçüsü
4x6x6 cm Granit Küp Taşı 9,0 m2
6x8x8 cm Granit Küp Taşı 7,0 m2
8x10x10 cm Granit Küp Taşı 5,0 m2
8x10x10 cm Sıra Sulu Kesim Granit Küp Taşı 5,5 m2
9x11x11 cm Granit Küp Taşı 4,5 m2
14x16x16 cm Granit Küp Taşı 3,1 m2
15x17x17 cm Granit Küp Taşı 2,5 m2

Granit Küp Taş Görselleri

Sık Sorulan Sorular

 • Küp Taşların başka bir adı var mıdır?

  Küp Taş olarak bildiğimiz taşlar yüz yıllardır çeşitli alanlarda  uygulanmaktadır. Halk dilinde bilinen ve daha çok kullanılan adı arnavut kaldırımı olarakta geçmektedir.

 • Granit Plak Taşı Kullanım Alanları Nerelerdir?

  Granit Plak Taşları genellikle; yer dekorasyonu, duvar dekasyonu, kaldırımi yol yapımında bahçelerde ve dekoratif olarak hayatımızın çesitli objelerinde kullanabilirsiniz.

 • Küptaş ne demek?

  Küptaş, herhangi bir taşın doğal bir yöntem ile kırılması veya suni yani makineler yöntemiyle kesilmesi sonucunda küp şeklinde elde edilmiş yapı malzemeleri arasında bulunmaktadır. Bu malzeme suni ürünlerden elde edilebileceği gibi doğal bir şekilde madenlerden çıkarılmış kayalıklardan da elde edilebilir.

 • Granit küp taş nedir?

  Granit küp taşı dünyanın jeolojik oluşum sürecinde kuvars, feldispat, mika ve birçok farklı mineralin birleşimi ile oluşmuş doğal bir taştır. Yeryüzünün yükselmesi ile de daha kolay ulaşılabilir olmuştur. Bu taşlar doğada dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilmektedir.

Granit Küp Taş Makaleleri

Benzer Ürünler

Whatsapp Destek Hattı
WHATSAPP
Telefon
TELEFON